Zayıflamaya Nasıl Motive Olunur?

Zayıflama karar alması en zor olan şeylerden biridir. Zayıflamaya karar veren her insan kilo vermek için gerekli planı yaptıktan sonra yola çıkarken çok zorlanmaktadır. Çünkü bu zorlu yola başlamak için insanların geçerli bir motivasyonu maalesef yok ya da çok düşüktür. Ya da devam ederken henüz başlarken sahip olunan motivasyon yiter. Ama ihtiyaç duyulan motivasyona ulaşmak çok da zor değildir.

 1. Kilo Vermeye Neden İhtiyaç Duyduğunuzu Belirleyin

Kilo verme sebeplerinizi dürüstlük çerçevesinde belirleyerek bir yere not alın. Ve bu notları hep elinizin altında bulundurun. Motivasyonunuz her düştüğünde ulaşacağınız bir kaynak olmalı bu notlar.

 1. Hedeflerinizi Gerçekçi Kriterler Üzerinden Belirleyin

Bazı spor aktiviteleri ve diyetler kolay ve hızlı kilo kayıtlarını vaat ederler. Ama uzmanlara göre ideal olarak Haftada bir iki kilo vermemiz gerekmektedir. Aksi durumlar hem sağlığımızda hem de motivasyonumuzda kötü durumlara yol açmaktadır. Nitekim pes etmemiz içten bile değildir. Bu yüzden gerçekçi hedefler koymak çok önemlidir.

 1. Sonuca Değil Sürece Odaklanın

Dayımın bir şekilde sonuca hedeflenmekte motivasyon anlamında her zaman insanları zorlamaktadır. Çünkü Hedef her zaman uzaktadır ve ulaşılması mümkün değilmiş görünebilir. Oysa sürece odaklanmak motivasyonumuzu dinamik tutmamıza yardımcı olacaktır. Örneğin 20 kilo vereceğim demek yerine bu hafta şu diyeti uygulayıp 3 kere spora gideceğim demek daha basit bir hedef olduğu için yılmadan yapmamız daha kolay olacaktır.

 1. Kendi Yaşam Şeklinize Uygun Bir Plan Hazırlayın

Kilo vermek üzere hazırlayacağınız planı başarabileceğiniz düzlemde hazırlayın. Uzun süreçlerde devam etmenizi neredeyse mümkün olmadığı planlardan kesinlikle kaçının. Örneğin belli başlı yiyecekleri tamamen ortadan kaldıran diyetlerden kaçının. Bunun yerine daha ılıman yaklaşımlı olan kalorisi düşük yiyecekleri tercih etmeyi şiar edinin. Aksi halde programınızdan çabucak bıkarsınız.

 1. Başarımlarınızı Ödüllendirin

Kilo vermek çoğu zaman zor geçen bir süreçtir. Bu yüzden kendimizi motive edebilmek için tüm başarılarımızı ödüllendirmemiz gerekmektedir. Kendinize hedefler koyun ve bu hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Bu kendinizle gurur duymanızı sağlayarak motivasyonununuzu diri tutacaktır.

 1. Kilo Vermek Konusunda Sorumluluk Üstlenin

Bazı uzmanlar hedeflerini anlatanların hedeflerine ulaşmaları konusunda daha başarılı olduklarını söylemektedirler. Bunu bir sorumluluk haline getirip insanlara söylerseniz yapmayı daha çok isteyeceksinizdir. Bu da motivasyonunuzu diri tutmanızı sağlayacaktır.

 1. Her Zaman Olumlu Konuşup Olumlu Düşünün

Beklentileri olumlu ve hedeflere ulaşma konusunda özgüvenli insanların kilo vermeleri daha başarılı olmaktadır. Bu konuda hep olumlu olmaya başlayın. Yüksek sesle hedeflerinizi kendinize söyleyin. Tek düşünceniz ulaşacağınız kilo olmasın. Kilo veriyor oluşunuz olsun.

 1. Mükemmeli Değil İdeali Hedefleyin

Kilo verebilmek için mükemmel olmanız gerekli değildir. Ya hiç ya hep gibi bir yaklaşım hedeflerinize ulaşmak konusunda size asla yardımcı olamayacaktır. İllaki hatalarınız olacaktır ve kendinizi Bundan dolayı hırpalamanız veya cezalandırmanız kesinlikle çok tehlikelidir. Bu gibi durumlar motivasyonunuzu bozmak için en büyük etkenlerdir. Bunun yerine kendinizi affederek daha başarılı bir süreç izleyebilirsiniz.

 1. Vücudunuzu Sevin ve Takdir Edin

Kilo vermekteki amacınız vücudunuza duyduğunuz nefret olmasın. Vücudunu sevmeyen insanların kilo verme konusunda başarılı olmadığı deneysel olarak ispatlanmıştır. Yapmanız gereken şey sağlıklı olmak ve daha güzel görünmek için diyet yapıp kilo vermektir kesinlikle vücudunuza duyduğunuz nefret değil. Ve her ilerleyişiniz de “Hiç kilo vermedim.” demek yerine “Artık daha güzel görünüyorum.” demeyi tercih edin.

 1. Örnek Alacağınız Biri Olsun

Örnek alacağınız birinin olması kilo vermek hususunda size çok yardımcı olacaktır ancak kendinize doğru bir örnek bulamazsanız zararı yararından fazla olacaktır. Örnekleriniz kısa zamanda çok kilo verenler yerine uzun sürece yaymış halde ideal kiloya ulaşanlar olsun. Bu sizi tetikleyecektir.

 1. Profesyonel Destek Alın

Kilo vermek konusunda profesyonel destek almak ciddi önem arz etmektedir. Bir diyetisyenden ya da Bir psikiyatristten size yardımcı olmasını isteyin Çünkü bu hem sizi tetikleyecek hem de motivasyonunuzun uzun süre devam etmesini sağlayacaktır. Hem de doğru yönlendirmelerle doğru kararlar almanız kolaylaşacaktır.