Yoğurt Diyeti Nedir?

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflayabileceğiniz yoğurt diyeti ile tüm fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Peki, ama nasıl? Yoğurt tok tutucu özelliği, lezzeti ve yemekler ile olan uyumu sayesinde Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında olmayı başarmıştır. Özellikle ev yapımı yoğurtlar vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besin maddesini içerir.

 Yoğurdun İçerdiği Besin Değerleri

Günde bir kase yoğurt bol miktarda kalsiyum, b12 vitamini, riboflavin, fosfor, magnezyum, potasyum, gibi pek çok vitamin ve mineraller içerir. Kemik ve diş gelişimini destekler, kalp hastalıklarını önlemede yardımcıdır. Tüm bu vitamin, mineral ve içerdiği probiyotikler ile kişinin açlık hissini bastırır, tok tutar.

Bu yüzden diyetisyeninizin de tavsiyesi ile yoğurt diyeti zayıflamak isteyenlerin önündeki bir numaralı reçete olmalıdır.

yoğurtdiyetinedir

 Yoğurt Diyetinin Faydaları

Prebiyotikler bakımından zengin olduğu için özellikle ev yapımı yoğurtlar diyet listelerinin ilk sırasında yer alırlar. İshal ve kabızlığa karşı koruyucu etkisi ile yoğurt kişinin kolayca kilo vermesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını arttırır. Göbek bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçi olanlar yoğurt diyetinden vazgeçmemelidir. Yağ yakma vazifesinin yanı sıra kemik sağlığında da önemli bir rolü vardır ve vücuttaki zararlı toksinlerden bizi arındırır. Etkin bir detoks görevi görür. Kilo verdiren diyet listelerinin başını çeken yoğurt diyeti ile beş günde 3 kg vermek mümkündür. 100gr yoğurt sadece 58cal denk gelir.

 Yoğurt Nasıl Zayıflatır?

İkinci beyin olarak nitelendirilen bağırsakların düzenli olarak çalışması sayesinde metabolizma hızlanacağı için diyette yoğurt tüketimine yer vermek oldukça önemlidir. Katkı maddesi içeren ve içeriğinde ne olduğu bilinmeyen hazır yoğurtlar yerine, probiyotik bakımından oldukça zengin olan evde yapılan yoğurdu tercih etmeliyiz. Probiyotikler bağırsak florasını zengin tutacağı için metabolizbamız hızlanacak ve böylece yapılan diyetin kalori yakım verimi yükselecektir. Aynı zamanda yoğurt diyette bizi tok tutacağı için diyette aç kalmaktan da kurtulmuş olacağız.

 Yoğurt Diyetinde Hangi Tür Yoğurt Kullanılmalıdır?

Tabi ki kaymaksız yoğurt! Yoğurdun kaymak tutması evde yapılan yoğurtlarda istenen bir özellik olsa da diyet yapanlar için bu durum pek de istenen bir durum değildir. Kaymak içerdiği süt yağı sayesinde oldukça yağlı olacağından, diyet yaparken kesinlikle kaymaksız yoğurt tercih edilmelidir.

 Kilo Verdiren Yoğurt Kürleri İle Formda Kalmak Mümkün:
  1. Ballı ve Narlı Yoğurt Kürü: 2 su bardağı nar suyu, 1 yemek kaşığı bal 2 tatlı kaşığı limon suyu, 1.5 su bardağı yoğurt.
  2. Pul Biberli Yoğurt Kürü: Yarım limon suyu, 3 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt, 1 çay kaşığı pul biber.
  3. Sirkeli Yoğurt Kürü: 3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı pul biber.

Evde sağlıklı yollarla kilo vermek isteyen herkes, bu enfes kürler ile ideal kilolarına ulaşabilecektir. Sağlık ve şifa kaynağı yoğurdu sofralarımızdan eksik etmeyelim.