Sohbet Etmenin Faydaları

Sohbet hayatımızın en önemli yapı taşlarından birisidir. Uzun süre birisiyle sohbet edilmemesi başta psikolojik olmak üzere negatif etkiler yaratabilir. Bu bağlamda en önemli unsurlardan birisi nasıl sohbet edilir sorusuna yanıt bulmaktır. Çünkü insanların çok büyük bir çoğunluğu iyi sohbet edemediğinden şikâyetçidir. Bu kimi zaman sohbet konusu açamamak sebebiyle karşımıza çıkarken kimi zaman ise bir sohbeti sürdürememek noktasında sorun yaratır. Ancak sandığınız kadar zor olmayan bazı adımlarla bu sorunu aşabilirsiniz.

Sohbet nedir denildiği zaman iki ya da daha fazla kişinin karşılıklı konuşması cevabına ulaşılıyor. Bu bağlamda ister gerçek hayatta, ister sanal ortamda ya da telefonda bu aktivite gerçekleştirilebilir. Önemli olan karşınızda bir insan olduğunda aynı doğrultuda bir konuşma arzusu içerisine girebilmektir. Sohbetin altın noktalarından birisi ise ortak ilgi alanlarıdır. Çünkü karşılıklı olarak sohbet ettiğiniz insanla aynı doğrultuda olmanız gerekir. Aksi takdirde sohbetten ziyade tartışma söz konusu olur.

Bir kişiyle ya da birden fazla kişiyle sohbet etmeye başlamak için birkaç temel unsur üzerinde durabiliriz.

sohbet nasıl edilir

sohbet nasıl edilir

  • Sohbet Konusu Açmak

İnsanların temelde en çok zorlandığı detaylardan birisi budur. Sohbet açmak için doğru zamanı yakalamak, doğru konuyu seçmek ve bu konu hakkında fikir beyan etmek oldukça önemlidir. Hatta genellikle muhabbetin seyri buna göre belirlenir. İnsanlarla pozitif iletişimin temel kuralı gülümsemek ve karşı tarafı önemsemektir. Birisine direkt olarak bir konuda fikir beyan etmeden önce nasılsın demek bile iyi bir sohbetin başlayacağına işaret edebilir.

  • Sohbet Konusunu Seçmek

Burada karşı tarafı önemsedikten hemen sonra ortak paylaşımda bulunabileceğiniz bir konu seçmeniz gerekiyor. Bu farklı kişiler için farklı konu başlıklarını benimsemeniz gerektiği anlamına geliyor. Zira okulda aynı bölümde öğrenim gördüğünüz ve eğitimini aldığınız konuyu sınıfta konuşmak gayet doğaldır. Ancak bu eğitimi almamış kişilerle uzun uzadıya bunun üzerine sohbet etmeniz oldukça zordur. Bu karşı tarafı sıkabilir ve sohbet bir noktada kilitlenir. Daha akıcı, bilgi ve fikir sahibi olunabilecek ortak konulardan sohbet etmek daha iyi bir sonuç yaratacaktır.

  • Sohbeti Zenginleştirmek

Sürekli olarak tekdüze ilerleyen bir sohbet her iki taraf ya da daha fazla kişi varsa hepsi için sıkıcı olabilir. Dolayısıyla farklı konuları harmanlamak kaliteyi arttırabilir. Örneğin konuyla ilişiği olan detaylara inmek ve daha fazla bilgi alışverişini mümkün kılmakla başlayabilirsiniz.

  • Geçmişten Beslenip Geleceğe Yönelmek

Normal sohbetler ilk defa yapıldığında keyiflidir. Ancak hoşsohbet olan birisiyle daha sonrasında da iletişiminizi koparmazsınız. Bu yüzden insanları hatırlamaya odaklanın. Sonraki sohbete başlarken isimlerini söylemeniz bile onları önemsediğiniz anlamına gelir. Bu durum karşı tarafın daha içten bir konuşma arzusuna sahip olmasını sağlayabilir.

  • Bilgi Alışverişi

Bir sohbetin insana katacağı en büyük artı bilgi alışverişidir. Çünkü hakkında kafa yormanıza rağmen kaçırdığınız detayları görmenize olanak verir. İlgi alanlarına göre seçtiğiniz konuda hiç bilmediğiniz bir bilgiye ulaşmanız mümkün olur. Yine daha önce hiç beyin fırtınası yapmadığınız bir konuda fikrinizin oluşmasına sebebiyet verebilir. Bunlar hep verimli bir sohbetin altında yatan altın anahtarlardır.

 

Sohbet Etmek ve Yararları

 

Sohbet etmenin yararları arasında en temel noktanın iletişim becerilerinin güçlenmesi olduğunu söylemeliyiz. Genel anlamda akıcı konuşan, diksiyonu güçlü, konuşmasını jest ve mimikleriyle güçlendiren insanlar çok fazla tecrübeye sahiptir. Bu tecrübeyi yalnızca gerçek hayatınızda elde edebileceğinizi düşünmek ise büyük bir yanılgıdır. Bilhassa sohbet siteleri size bu aşamada fayda sağlayabilir.

 

Özellikle daha farklı konularda konuşmalar yapabileceğiniz sayısız alternatif sunması öne çıkmaktadır. Daha önce konuşma fırsatı bulamadığınız konularda fikir üretmek, bilgi sahibi olmak ve akıcı bir sohbete dahil olabilmek gerçek hayatınız için büyük bir koza dönüşebilir. Genel kültürünüze katacağı katkının haricinde konuşma becerilerinin gelişmesi, özgüvenin sağlanabilmesi ve karşılıklı diyalog kurarken zorlanmama gibi noktalarda sanal sohbet ciddi bir fayda sağlar.

 

İnternetten sohbet edebileceğiniz siteler sayesinde daha fazla konuda fikrinizi paylaşabileceğiniz bir gelişim gösterirsiniz. Bunun faydasını ise sosyal ortamınızda görmeniz mümkün olur. Başka insanların herhangi bir bilgisinin olmadığı konularda dahi akıcı bir muhabbet edebiliyor olmanız sizi diğerlerine nazaran bir adım öne çıkaracaktır. Daha kaliteli bir muhabbet ile gerçek hayatınızda da hoşsohbet bir insana dönüşmenize vesile olacaktır.

 

İlk etapta mobil sohbet sitelerinin böyle bir katkı yaratacağını düşünmüyor olabilirsiniz. Fakat farklı lokasyonlarda ve farklı statülere sahip olan binlerce insanla sohbet edebileceğinizi unutmayın. Böylesine bir skalaya sahip olmak muhtemelen hayatınız boyunca gerçekleşmeyecektir. Yani gerçek hayatınızda böyle farklı insanlarla bir arada bulunup sohbet etme şansı yakalamanız oldukça güçtür. Oysa bunu size her an ve her yerde yapabileceğiniz bir fırsat sunuluyor. Cep telefonunuzdan ya da tabletinizden giriş yaparak dilediğiniz chat kanalından istediğiniz kadar sohbet edebilirsiniz. Farklı kanallarda birbirinden değişik görüşlere sahip insanlara ulaşabilir, hiçbir ücret ödemeden gönül rahatlığıyla sohbet edebilirsiniz.