Mardin Gezilecek Yerler Listesi

Mardin gezilecek yerler, günümüzde aktif olarak kullanılan tarihi kilise ve camiler ile birlikte, farklı medeniyetlere sahip tarihi yapıların yoğun olduğu şehirlerden biridir.

Farklı inançlara sahip olan insanların bir arada yaşadığı şehirde, aktif olarak dini merkez olarak kullanılan birçok manastır ve kilise yer almaktadır. Mardin’e özgü tarihi Mardin evleri de, Mardin’de gezilecek yerler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Aşağıda Mardin gezilecek yerler listesinde, gezginlerin Mardin gezi rehberi listelerinde en fazla yer verdikleri tarihi yapılardan bazıları bulunmaktadır.

Mardin kalesi

Yüksek bir tepede yer alan tarihi kale, Mardin’in tarihine şahitlik yapmış önemli yapılardan biridir. 10. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen kalenin bir kısmını günümüze kadar doğal dokusunu kurmuş olsa da, bir kısmı ise yıllar içinde oluşan tahribat sebebiyle tadilattan geçmiştir. Farklı medeniyetlerin hâkimiyetine geçen kalede, bu medeniyetlere ait izlere rastlamak mümkündür.

Zinciriye Medresesi

Şehir merkezinde konumlu olan medrese, 1385 senesinde Artuklu sultanlarından Melik Necmettin İsa hayratı olarak yaptırılmıştır. Günümüze kadar orijinal yapısını koruyarak gelen medresenin dilimli kubbeleri, dikkat çeken özellikleri arasındadır.

Tarihinde bir dönem rasathane ve hapishane olarak kullanılan Mardin Zinciriye Medresesi, Mardin gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır.

Deyrulzafaran manastırı

Süryanilerin önemli dini merkezlerinden birisi olan manastır, günümüzde bu inanışa sahip olan Mardinliler tarafından aktif olarak ibadete açık bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir dönem Roma İmparatorluğu tarafından savunma amaçlı kale olarak kullanılan manastır, Mardin gezilecek tarihi yerler arasındadır. Aynı zamanda manastırının bir diğer özelliği de, tavan kısmında kullanılan taşları birleştirirken, harç kullanılmadan yapılmış olmasıdır.

Kırklar Kilisesi

Mor Behnam ve kız kardeşi adına yapılması nedeniyle mor Behnam Kilisesi olarak da bilinen Kırklar Kilisesi, Ortodoksların şehirde bulunan önemli dini merkezlerinden biridir. 6. Yüzyıl gibi çok eski bir tarihe dayanan kilise, aynı zamanda bir eğitim ve öğretim merkezi olarak da kullanılmıştır.

Mardin Ulu Cami

Şehirde bulunan en önemli Artuklu eserlerinden biri olan Ulu Cami, Mardin’de gezilecek yerler arasında mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir. 1176 yılında yapılan tarihi caminin minaresinde bulunan muhteşem el işçiliği, o dönemin şartları düşünüldüğünde günümüzde oldukça önemli bir yapı sayılabilecek özelliktedir.

Bu camii aslında bir kiliseden çevrilmiş olsa da, kilisenin önemli bölümlerinden yıkılmış olması nedeniyle, büyük bir kısmı tekrardan cami olarak inşa edilmiştir.

Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti, M.S 505 yılında yerleşim yeri olarak kullanılmak amacıyla inşa edilmiştir. Etrafı 4 kilometre kale surları ile çevrili olan antik kentinin içerisinde su sarnıçları, zindan, kilise, kale ve saray gibi farklı yapılarda bulunmaktadır.

Mardin Müzesi

1895 senesinde yaptırılan Mardin Müzesi, ilk olarak Süryani Katolik Patrikhanesi olarak kullanılmıştır. Günümüze kadar gelen süreçte patrikhane, karakol, sağlık ocağı ve askeri üs gibi farklı amaçlarla kullanılan tarihi bina, günümüzde ise 1995 senesinden bugüne kadar müze olarak kullanılmaktadır.

Özellikle Osmanlı, Bizans, Roma ve Perslere ait tarihi eserlerin sergilendiği Mardin Müzesi içerisinde, binlerce tarihi eser yer almaktadır.

Mor Gabriel manastırı

Midyat ilçesine bağlı Güngören köyünde yer alan manastır, Süryani Kadim cemaatine ait olan önemli dini merkezlerden biridir. 397 yılında yapılan manastırın Roma hâkimiyetine geçtiği dönemlerde de, Romalılar tarafından bir takım eklentiler yapıldığı bilinmektedir. Muhteşem bir mimari işçiliği olduğunu gördüğümüz tarihi manastır, Mardin’de gezilecek yerler arasında en dikkat çeken yapılardan biridir.

Surur Hanı

  1. Yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılan Surur Hanı, Mardin şehir merkezinde bulunmaktadır. İki katlı han dikdörtgen bir mimari ile yapılmış olup, şehri ziyaret eden turistlerin uğrak yerleri arasındadır.

Zeynel Abidin Camii

Osmanlı döneminin Mardin’de bulunan tarihi yerleri arasındaki Zeynel Abidin Camii, Nusaybin ilçesinde Suriye sınırına 300 metrelik bir konumda yer almaktadır. Bölgede yaşayan Müslümanların değer verdiği yapılardan biri olan tarihi cami, Mardin’de gezilecek tarihi yerleri ziyaret etmek isteyenler tarafından da adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Mardin evleri

Mardin’i ziyaret ettiğinizde zaten doğal bir şekilde şehrin her yerinde görebileceğiniz Mardin evlerinin, bir de içini görmenizi tavsiye ederiz. Müze olarak sergilenen bazı Mardin evlerinin iç kısmında, muhteşem bir el işçiliği yer almaktadır. Taş işçiliğinin el işçiliğine dönüştüğü muhteşem yapıları, mutlaka görmelisiniz.

Şehidiye Medresesi

1260 yılında yapılan Şehidiye Medresesi, günümüze kadar birkaç ekleme yapılarak restore edilmiştir. Bu yüzden bir kısmı orijinal yapısını korurken, bir kısmı ise aslına uygun olarak eklemelerle şehrin turizmine katkı sağlamaktadır.

Melik Mansur Medresesi

İl merkezine bağlı olan Gül Mahallesi’nde yer alan Melik Mansur Medresesi, herhangi bir kitabe bulunmadığı için hangi tarihte yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak medresenin mimarisi incelendiğinde, Osmanlı döneminin ilk zamanlarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Melik Mahmut Camii

1312 yılında şehir merkezinde yaptırılan Melik Mahmut Camii, şehrin mimari dokusuna uygun şekilde yapılmış tarihi yapılar arasındadır. Cami günümüzde de aktif olarak, Müslümanların ibadet için kullandıkları alanlardan biridir.

Kızıltepe Ulu Cami

Kızıltepe ilçesinde bulunan Ulu Camii, şehrin önemli simgeleri arasındadır. Zengin taş süslemeleri ile ziyaretçilerin dikkatini çeken Kızıltepe Ulu Cami’nin yapım yılı, bilinmemektedir. Mardin gezilecek yerler arasındaki camiyi, Kızıltepe’ye yolunuz düşerse mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Anzavur kalesi

Nusaybin ilçesinde bulunan Anzavur kalesi’nin tarihi, 970 yılına kadar dayanmaktadır. Abdullah Bin Hamdan tarafından yaptırılan kale, günümüze kadar önemli ölçüde sağlam bir şekilde gelmiştir.

2 Gözetleme Kulesi bulunan tarihi kalenin 14 burcu bulunmaktadır. Hakim ve kayalık bir tepe üzerine yapılan tarihi kale, uzun yıllar boyunca bölgeyi savunma amacıyla kullanılmıştır.

Mor Dimet manastırı

Savur ilçesinde yer alan manastır, Roma döneminde yapılmış ve günümüze kadar sağlıklı bir şekilde gelmiştir. Moloz ve kesme taşın kullanıldığı manastırın süsleme işçiliği de oldukça güzeldir.

Revaklı Çarşı

Mardin’de gezilecek yerler arasında bulunan revaklı çarşı içerisinde, günümüzde hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Mardin’e özgü el işçiliklerinin de, bu dükkânlarda satıldığını görmekteyiz.

Hatuniye Medresesi

Artuklu gezilecek yerler arasında bulunan Hatuniye Medresesi, 1177 yılında Artuklu sultanı olan Necmettin Alpi’nin hanımı olan Sitti Razviye hayratıdır.

Şah Sultan Medresesi

Yine Artuklu ilçesinde bulunan Mardin gezilecek yerler arasındaki Şah Sultan Medresesi, 9. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Akkoyunlu İbrahim Bey’in eşi Şah Sultan hayratı olan medrese, orijinal dokusunu kısmi olarak korumayı başarmıştır.

Turabdin Platosu

Midyat ilçesi sınırlarında bulunan plato, Tanrı hizmetkârları Dağı olarak da adlandırılmaktadır. Platoda 4. Yüzyılda yaptırılan 80 manastır ve keşişlerin yaşam alanı için yaptırılan evler bulunmaktadır.

Gelüşke Hanı

Midyat ilçesinde bulunan tarihi Han, yolcuların dinlenmeleri ve ihtiyaçlarını gidermeleri için 1903 senesinde Musa Tamah isimli Süryani bir vatandaş tarafından yaptırılmıştır.

Reyhaniye Camii

1540 yılında yapıldığı tahmin edilen reyhaniye Cami, Artuklu ilçesinin tarihi mistik havasına bambaşka bir anlam katmaktadır. Günümüzde aktif olarak ibadet için kullanılan camiyi, Artuklu ilçesine yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi ve tarihi yapısını yerinde incelemenizi tavsiye ederiz.

Mor Yusuf Kilisesi

Farklı birçok medeniyetin adeta kalbi olan Mardin’de bulunan Mor Yusuf Kilisesi, Artuklu ilçesi sınırlarındadır.

Ermeniler tarafından yaptırılan kilise, mimari yapısıyla bir hayli dikkat çekmektedir. İçinde 21 sütün bulunan tarihi kilisenin el işçiliği süslemeleri oldukça dikkat çekmekte olup, kilisenin temeline rutubete önlemesi için tuz döküldüğü bilinmektedir.

Rabbat kalesi

4 gözetleme kulesi ve 15 burcu bulunan kale, Mardin gezilecek yerler arasında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettikleri tarihi yapılardan biridir. Farklı medeniyetler döneminde bölgeyi savunma amaçlı kullanılan kale, Derik ilçesine bağlı Hisaraltı köyünde bulunmaktadır.

Mardin Fotoğrafları ile Mardin

Yukarıda verdiğimiz liste dışında, Mardin’de gezilecek yerler özellikle tarihi yapılar bakımından çok zengindir. Kozmopolit yapısı nedeniyle birçok haber programına konu olan Mardin, dünya turizm listesinde de önemli şehirlerimiz arasında yer almaktadır.

Özellikle TRT World tarafından düzenlenen Mardin haberleri ile ilgili programlar sayesinde, şehir tüm dünyaya daha detaylı bir şekilde tanıtılmaktadır.

Mardin gezilecek yerler arasında bulunan tarihi yapılar hakkında bilgi almak için, bu yazıyı okuyabilirsiniz.