Kayseri Gezilecek Yerler – Tarih Fışkıran Şehir Kayseri

İç Anadolu bölgesinin en turistik şehirlerinden olan Kayseri gezilecek yerler bakımından, oldukça zengindir. Özellikle şehirde bulunan tarihi gezilecek yerler, Osmanlı ve Selçuklu medeniyeti başta olmak üzere tarihin derin izlerini taşımaktadır.

Elbette İç Anadolu bölgesinin en turistik yeri derken Kapadokya bölgesinin hakkını yemek istemiyoruz. Ancak Kayseri’de bulunan tarihi yerler, Selçuklu ve Osmanlı döneminin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında farklı doğal güzellikleri ve birçok aktivite yapılacak alanın bulunması, İç Anadolu Bölgesi’nde Kayseri’yi adeta cazibe merkezi haline getirmiştir.

Kayseri’de gezilecek yerler listemizde, farklı özelliklere sahip birçok detayı sizlerle paylaştık.

Kayseri Gezilecek Yerler

Kapuzbaşı Şelaleri

Gezi rehberi listemize, Kayseri’nin doğal güzelliklerinden biri ile başlayalım istedik. Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı şelaleri, toplamda 7 parçadan oluşmaktadır. 500 metrekareye bir alan içerisinde yer alan bu şelaleler, doğrudan su kaynağından dökülmektedir.

Yani direkt olarak şelalenin kaynağı da, şelalenin olduğu bölgededir. Muhteşem bir görsellik sunan Kapuzbaşı şelaleleri, Kayseri şehir merkezinden bir hayli uzak olduğu gibi Yahyalı ilçesinden de yaklaşık 75 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Kayseri’de gezilip görülecek yerler arayanlar için, bu şelalelerin muhteşem bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Burada bulunan şelaleler sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında üne sahiptir.

Ağırnas Yeraltı Şehri

Kayseri’de gezilecek yerlerden biri de, Mimar Sinan’ın daha memleketi olduğu Ağırnas yeraltı şehridir. Yeraltı şehrinde özellik de Hristiyanlığın ilk kabul edildiği zamanlara ait farklı çeşme ve kiliseler bulunmaktadır.

Kayseri Atatürk Evi

Cumhuriyet dönemi eserlerinden biri olan Atatürk Evi, Kayseri şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehrin o dönem ileri gelenlerinden İmamzade Raşit Ağa’ya ait olan bir konak olan bu ev, Sivas Kongresi’nden sonra Atatürk’ün Kayseri’ye gelmesi ve bu evde misafir olması ile ünlenmiştir. El işçiliğinin en güzel örneklerini yansıtan tarihi ev, daha sonrasında kamu malına dönüştürülerek Atatürk evi olarak hizmet vermektedir.

Merkez Melikgazi ilçesinde bulunan Atatürk evine, Kayseri’de gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye etmekteyiz.

Gereme Harabeleri

Bu harabeler sadece yerli turistler tarafından değil, yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görmektedir. Türkiye’nin en büyük dağlarından biri olan Erciyes’in güney kısmında yer alan harabeler, bu bölgede kurulan ilk yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Farklı birçok medeniyetin, burada hüküm sürdüğü bilinmektedir.

Bayramhacı Kaplıcası

Sağlık turizmi açısından Kayseri’ye ayrı bir değer katan Bayramhacı kaplıcası, başta çevre iller olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinden ziyaretçi almaktadır. Solunum yolu rahatsızlıkları, basur, bağırsak, mide ve bronşit gibi farklı birçok rahatsızlığa iyi gelen şifalı suyu ile, Kayseri’ye uğramışken burayı da mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Derevenk Vadisi

Kayseri’nin en popüler ilçelerinden biri olan Talas ilçesinde bulunan deve renk valisi Derevenk vadisi doğanın kalbine yolculuk yapmak isteyenlerin tercihidir.

Şeker Gölü

Şehir merkezine belediye otobüsleri ile yaklaşık 15 dakikalık mesafede bulunan Şeker Gölü, Kayseri şeker fabrikasının arazisi içerisinde bulunmaktadır. Bu gölün biraz ilerisinde ise Selçuklu sultanlarından Alâeddin Keykubat’ın yaptırmış olduğu bir köşk yer almaktadır. Doğanın muhteşem seyrine dalmak istiyorsanız, burayı ziyaret etmeniz gerekir.

Gülük cami

Şehrin merkez ilçelerinden biri olan Melikgazi sınırlarında bulunan cami, buradaki külliyenin bir parçasıdır. Kayseri’de gezilecek tarihi yerler arasında şehir merkezinde bulunması sebebiyle, hiçbir ulaşım sıkıntısı yaşamadan bu camiyi rahatlıkla görebilirsiniz.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan cami Danışmentliler tarafından yaptırılmıştır. Üzerinde bulunan kitabeye göre, 1314 senesinde onarım gördüğü bilinmektedir.

Kayseri Bürüngüz Camii

Bu caminin fazla tarihi özelliği bulunmasa da, Kayseri’nin muhteşem meydanında yer alması ve modern bir mimari ile inşa edilmesi nedeniyle, şehre gelenlerin ilgisini çekmektedir. Kayseri Bürüngüz Camii aynı zamanda, İki Kapılı Cami olarak da bilinmekte olup şehrin en büyük camilerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Caminin yapım tarihi 1977 yılıdır.

Erciyes Dağı

Kayseri’de gezilecek doğal güzellikler arasında bulunan Erciyes dağı, Kayseri denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Şehir merkezinden 26 kilometre mesafede bulunan dağ, sadece Kayseri’nin değil aynı zamanda Türkiye’nin kış turizmi için en önemli merkezleri arasında yer almaktadır.

Kayak faaliyetlerinin dışında farklı dağcılık sporlarının yapıldığı Erciyes dağı, Kayseri’nin birçok bölgesinden bütün heybetiyle görünmektedir.

Döner Kümbet

Şehir merkezinde bulunan Selçuklu eserleri arasındaki kümbet, 1276 yılında yaptırılmıştır. Klasik Selçuklu mimarisi ile yapılan kümbetin, geometrik şekillerle 12 köşesi bulunmaktadır.

Barsama Vadisi

Doğal güzelliklerinin seyrini daha zevkli bulanlar için tavsiye edeceğimiz yerlerden biri de, barsama vadisidir. Muhteşem bir görüntü sunan bu vadi aynı ismi taşıdığı köyde bulunmaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık 27 kilometre uzaklıktaki vadide bulunan mağaralarda bir hayli dikkat çekmektedir.

Karatay Han

1240 yılında yaptırılan Karatay han, Bünyan ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçe şehir merkezinden 60 kilometre uzaklıkta bulunmakta olup, Kayseri’nin gelişmemiş ilçelerinden biridir.

Han içerisinde ve giriş kısmında farklı geometrik şekillerin yanı sıra, el işçiliği ile yapılmış hayvan ve insan figürleri yer almaktadır. Bu yapıda yine şehirde bulunan Selçuklu eserlerinden biridir.

Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Kayseri şehir merkezinde yer alan ermeni kilisesi, birkaç yıl öncesine kadar biraz harabe vaziyette olsa da 2019 yılında yapılan onarım çalışmaları ile aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. 1191 yılında yaptırılan ermeni kilisesi, Kayseri’de ermeni kültürüne ait bir mimari ile inşa edilmiştir. Yine kilisenin yanında bulunan Gümüşyan mektebi de, Ermeniler döneminden kalmış bir başka tarihi yapıdır.

Akkışla Kalesi

Kayseri gezilecek yerler listesinde yer verdiğimiz tarihi kale, Akkışla ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Her ne kadar kimlerin ne zaman yaptırdığı hakkında bir bilgi bulunmasa da, yapılan incelemeler kalenin çok eski tarihlere ait olduğunu göstermektedir.

Soğanlı Vadisi

Kayseri’de gezilecek yerler arasında bulunan soğanlı vadisi, dünya çapında ünlü vaaz ellerimizden biridir. Milattan sonraki 4. Yüzyılda bu vadi içerisinde yapılan kaya kiliseleri, ayrıca ilgi görmektedir.

Yaman Dede Camii

Sultan Abdülhamit’in izniyle 1886 yılında kilise olarak yaptırılan yapı, Kayseri’den 11 kilometre uzakta bulunan Talas ilçesinde yer almaktadır. 1925 senesinde camiye çevrilen Yaman Dede Camii, Kayseri’de gezilecek turistik yerler arasındadır.

Agios Prokopios Kilisesi

1857 senesinde yaptırılan kilise, Mimar Sinan’ın köyü olan Ağırnas kasabasında bulunmaktadır. Tarihi yapısıyla dikkat çeken kilise, özellikle yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Kayseri Kalesi

Milattan önce 238 yılında ha yapımına başlanan ve 244 yılında tamamlanan tarihi Kayseri kalesi, Kayseri il merkezinde Cumhuriyet Meydanında bulunmaktadır.

Buradan zamanında yapılan çalışmalarda, altın sikkeler ve birçok tarihi eser bulunmuştur. Geçtiğimiz yıllarda kale içi yeniden dizayn edilerek önemli bir kültür merkezi haline getirilmiştir.

Hunat Hatun Medresesi

Kayseri şehir merkezi, adeta tarih fışkıran bir yapıya sahiptir. Şehrin meydanında birbirine yaklaşık 1-2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan onlarca tarihi yapı, şehrin bir tarih merkezi açık hava müzesi olmasına neden olmaktadır.

Bunlardan biri, Hunat Hatun Medresesi olarak öne çıkmaktadır. 1237 yılında Selçuklu sultanı Alâeddin Keykubat’ın eşi olan Mahperi Hunat Hatun talimatıyla yapılmıştır. Şu an hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu medrese, tarihi dokusuyla şehir merkezinde yer almaktadır.

Bünyan Ulu Cami

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen camii, Bünyan ilçesinde yer almaktadır. İlhanlılar döneminde yaptırılan caminin muhteşem taş işçiliği dikkat çekerken, ayet süslemeleri de dikkat çekmektedir.

Ahi Evran Müzesi

Bu müze Osmanlı döneminde yaptırılmış olup, ülkemizin esnaf ve sanatkarlar müzesi olarak faaliyet gösteren ilk yapısıdır. Birçok mesleğe ait tarihi eserleri burada bulmak mümkündür.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Kayseri gezilecek yerler arasında şehir merkezinde yer alan müze, yine Selçuklu dönemi eserlerinden biridir. Selçuklu hükümdarının Sırrı Nesibe’nin talimatı üzerine yaptırılan bina o dönemde, şifahane olarak kullanılmıştır. Tarihi yapının 1206 yılında yaptırıldığı bilinmektedir.

Hacı Kılıç Medresesi

Merkez Kocasinan ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan medrese, şehirdeki en önemli Selçuklu eserleri arasında yer almaktadır. İstasyon Caddesi’nde yer alan medrese, günümüzde cami olarak hizmet vermektedir.

Sahabiye Medresesi

Yine Cumhuriyet Meydanında Kocasinan ilçesi sınırlarında bulunan Sahabiye medresesi, 1267 senesinde bir Selçuklu veziri tarafından yaptırılmıştır. Bu tarihi yapıya, Kayseri gezi rehberi listenizde mutlaka yer vermenizi tavsiye ederiz.

Avgunlu Medresesi

Şehir merkezindeki Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan medrese, şu anda bir kitap evi tarafından kullanılmaktadır. Orijinal dokusunu koruyarak günümüze kadar gelen medrese, kültür merkezi ve cafe şeklinde hizmet verdiği için, gençler tarafından daha fazla ilgi görmektedir.

Sultan Sazlığı

Şehir merkezinden 70 kilometre mesafede bulunan Sultan Sazlığı, Türkiye’nin en önemli kuş cennetleri arasında gösterilmektedir. Milli park statüsünde bulunan sazlık, Erciyes Dağı’na yakın mesafede bulunuyor.

Burada 300’den fazla kuş çeşidinin olduğu ve bunların bir kısmının ise, nesli tükenmekte olan kuşlar olduğu bilinmektedir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

1969 senesinde hizmet vermeye başlayan arkeoloji müzesi içerisinde, başta Bizans dönemi olmak üzere farklı medeniyetlere ait tarihi eserler sergilenmektedir.

Kurşunlu Camii

Kubbesinin kurşundan inşa edilmesi nedeniyle Kurşunlu Camii ismini alan tarihi yapı, Kayseri’deki Mimar Sinan eserleri arasında yer almaktadır. Kayseri Cumhuriyet Meydanında sayılabilecek mesafede yer alan camii, gezi rehberi listenizde mutlaka bulunmaktadır. Bu camii Osmanlı’nın şehirdeki önemli eserlerinden biridir.

Cami Kebir

Kayseri’de gezilebilecek yerler arasındaki tarihi yapılardan biri olan ve önemli bir yer tutan Cami kebir, Selçuklu döneminde yaptırılmış olup tarihi Kapalı Çarşı’nın arka kısmında yer almaktadır.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı Kayseri Cumhuriyet Meydanında Kayseri Kalesi’nin hemen arkasında yer almaktadır. İçerisinde yüzlerce dükkânın bulunduğu çarşı, özellikle hediyelik ve giyim eşyası satan dükkânlarla öne çıkmaktadır.

Ali Dağı Yeraltı Şehri

Burada bulunan yeraltı şehirlerinden biri de, Ali Dağı yeraltı şehridir. Talas ilçesinde bulunan Ali Dağı’nda milattan sonra 3. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen yeraltı şehri, Bizans İmparatorluğu zamanından günümüze kadar gelmiştir. Yeraltı şehrinin dönemin Hristiyanlarının kendilerine yapılacak saldırılardan korunmak ve burada ibadet yapmak için yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yukarıda sayılanlar dışında Kayseri’de gezilecek yerler sayısı aslında oldukça fazladır. Şehrin özellikle merkezi adeta Selçuklu eserlerinin fışkırdığı açık hava müzesi konumundadır. Adım başı tarihi yapılara sahip olan Kayseri’ye gezi düzenleyerek, tarih ve kültür yapısına meraklı olan kimseler için iyi bir seçenek olacaktır.