Eşref Kolçak’ın hayatı

Bir zamanların Yeşilçam filmlerinin aranan oyuncularından birisi olan Eşref Kolçak nereli, Eşref Kolçak’ın hayatı ve Eşref Kolçak kimdir? Gibi sorular, vefat eden ünlü oyuncunun hayatını merak edenler tarafından sıklıkla soruluyor. Aşağıda Eşref Kolçak’ın hayatı ile ilgili kısa bilgilere yer verdik.

Eşref Kolçak nereli?

Ünlü oyuncu Eşref Kolçak, Erzurum’a bağlı ispir ilçesinin Kızılimaret köyünde dünyaya gelmiştir. Yani ünlü sanatçı aslen Erzurumlu olup, farklı nedenlerle geldiği İstanbul’da sinema ile tanışmış ve Yeşilçam filmlerinin aranan ismi olmuştur.

Eşref Kolçak’ın hayatı

Erzurum’un ispir ilçesinde 28 Ocak 1927 tarihinde dünyaya gelen Eşref Kolçak, İstanbul’a 1941 yılında gelmiştir. Harun ve Hateme isimli anne babanın çocuğu olan ünlü oyuncu, gençlik yıllarına kadar memleketinde yaşadıktan sonra, 1941 yılında İstanbul’a geldi. Annesi Rus kökenli olan ünlü oyuncu İstanbul’a geldikten sonra, İstanbul’da geçimini sağlamak için ayakkabı tamirciliği ve marangozluk gibi farklı işlerde çalıştı.

Eşref Kolçak’ın oyunculuk kariyeri

1944 yılında tiyatroya başlayan ünlü sinema oyuncusu, bu tarihten sonra farklı radyo ve tiyatrolarda görev aldı. O dönemler balet olarak ses tiyatrosunda yer aldığı için, babası bir süre kendisiyle konuşmadı. Henüz 20 yaşındayken 1947 yılında annesini kaybeden ünlü oyuncu, annesinin vefatı sonrasında içine düştüğü psikolojik durumu bir süre atlatamadı. Bu süreçte kendisini kariyerine adayan oyuncu, hızlı bir şekilde oyunculuk kariyerinde başarı elde ederek, farklı birçok tiyatro ve filmde görev aldı.

1955 yılında eşi Özcan hanımla evlenen Eşref Kolçak’ın bu evlilikten, hepimizin tanıdığı sanatçı oğlu Harun Kolçak dünyaya geldi.

13 Ocak 2010 tarihinde eşini kaybeden Eşref Kolçak, eşinin ölümünden 7 yıl sonra ise oğlunu kaybetti. Kaybettiği oğlu Harun Kolçak ise, babası gibi magazin dünyasının yakından tanınan isimleri arasındaydı. Ses sanatçısı olan oğlunun hayatını kaybetmesi sonrasında büyük üzüntü yaşayan Eşref Kolçak bir süre daha farklı projelerde yer aldıktan sonra, 26 Mayıs 2019 tarihinde vefat etti.