Düşük Karbonhidrat Diyeti

İnsanların ofislere kapanarak çalışmaya başlaması ile birlikte ortaya çıkan hareketsizlik sonucu kilo alma ya da kilo verememe sorunu ile karşı karşıya kalınmaya başlandı.

Sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine dek ofiste kalmak; bazen sadece uyumak için eve gidebilmek kendinize ayıracağınız kişisel zamanınızın sıfırlanmasına neden oldu. Hal böyle olunca minimum hareket ile günü tamamlayan kişiler obezite ile karşı karşıya kaldı. Çok önemli olan bu sağlık sorunu günümüzde tüm gelişmekte olan ülkelerin sorunu haline geldi.

Kilo vermek için birçok diyet mevcut. Bazen bilinçsizce yapılan diyetler insanlara ciddi zararlar verebiliyor. Her bünyenin ihtiyacı farklı olacağı için kişiye özel bir diyet programı uygulamak en doğrusu.

dusukkarbonhidradiyeti

Bunun için uzman kişilerin gözetiminde diyet programı uygulamak ve bunu kişiye özel egzersiz programı ile desteklemek en doğrusu. Ayrıca hızlı bir diyet programı yerine bunu zamana yaymak ve bu tip bir beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor.

Vücudumuzun değişen mevsim koşulları ile birlikte farklı farklı besinleri almaya ihtiyacı var. Bu besin grubu içerisinde bir grup var ki mümkün mertebe az tüketilmesi öneriliyor. Karbonhidrat alımının fazlalığı kilo vermeyi zorlaştırdığı gibi almaya da neden oluyor.

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda düşük karbonhidrat alımının diyeti desteklediği yönünde sonuçların ortaya çıktığı açıklanmakta.

 Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Düşük karbonhidratlı diye özetle, günlük olarak alınan enerjinin sadece %20’lik bölümünün karbonhidratlı besinlerden, %20’sinin proteinlerden ve kalan %60’lik kısmının ise sağlıklı yağlardan alınmasını öngören bir diyet.

Daha anlaşılır şekilde belirtmek gerekirse, günde 100 gramdan daha az karbonhidrat tüketimi öngören bu diyette ihtiyaç duyulan kalori miktarı daha çok yağlardan karşılanıyor. Bu durumu bir beslenme tarzı olarak da betimleyebiliriz.

Vücudumuz, beynimiz enerji üretmek için iki yola başvurur. Bunlardan ilki vücuda şeker alımıdır. Diğeri ise yağlardan elde edilen enerjidir. Vücuda şeker alımı birçok rahatsızlığa neden olabileceği gibi bel kalınlığına, şişmanlığa da neden olmakta.

 Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle bünyenize göre günlük almanız gereken kalori miktarını belirlemekle işe başlıyorsunuz.

Unutmayın ki almanı gereken kalorinin %20’si karbonhidrattan gelecek. Genellikle 100 gramdan çok olmayacak şekilde karbonhidrat alımını planlayabilirsiniz.

Karbonhidrat alımını belirledikten sonra alacağınız protein miktarını belirlemeniz gerekecektir.

Sonrasında alınacak karbonhidrat miktarı ve protein miktarını toplayıp dört ile çarptığınızda alacağınız kalori miktarını belirlemiş olacaksınız.

Sonrasında, elde ettiğiniz bu kalori miktarını en başta belirlediğimiz kalori miktarından çıkararak dokuza bölmeniz ve böylece almanız gereken günlük yağ miktarını elde etmeniz gerekir.

Miktarları belirledikten sonra günlük olarak tükettiğiniz yiyecek gruplarını inceleyip aşırı miktarda karbonhidrat içeren gıdaları yemek listenizden çıkarmanız yağ açısından daha zengin olan gıdaları listenize eklemeniz gerekecektir.

Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Nişasta içeren ve/veya basit şeker içeren tahıllardan uzak durmanız gerekecektir. Ayrıca şekerli içecekleri de hayatınızdan çıkarmalısınız.